Metody ochrony roślin przed silnym mrozem - jak okrywać rośliny na zimę?

Metody ochrony roślin przed silnym mrozem - jak okrywać rośliny na zimę?

Szkodliwość wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych na żywotność naszych ogrodów jest powszechnie znana. Z pewnością najtrudniejszym okresem dla naszych roślin jest sezon zimowy. Dlatego zabezpieczenie ich przed wiatrem, śniegiem i mrozem jest kluczową, a zarazem podstawową, czynnością wpisującą się w coroczne kalendarium ogrodowych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

 


Słoma, trzcina, liście, trociny - to tylko niektóre z naturalnych materiałów wykorzystywanych do zimowej ochrony roślin. Jednak chociaż są łatwo dostępne i pochodzenia naturalnego, to ich użycie nie zawsze okazuje się być skuteczne. Często ograniczają właściwą cyrkulację powietrza i umożliwiają gryzoniom na gnieżdżenie się wokół łodyg. Nie wszyscy mają szklarnie, w których mogą zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Rozwiązaniem nowocześniejszym i niosącym więcej zalet jest stosowanie agrotkaniny.
Zabezpieczenie roślin przed zimą

Agrowłóknina to materiał, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i przepuszcza wodę. Pomaga w okrywaniu roślin i ściółkowaniu podłoża, które już od chwili pojawienia się pierwszych przymrozków powinno być dobrze zabezpieczone. Innym atutem agrowłókniny jest ograniczanie strat powodowanych mrozem a także hamowanie wzrostu chwastów.

Na rynku dostępne są różne grubości i kolory włókniny. Wypływa to głównie z praktyki sadzenia roślin z różnych stref klimatycznych (wiele z nich jest mało odpornych na ujemne temperatury). Wybór właściwych parametrów agrowłókniny wiąże się z jej przeznaczeniem i intensyfikuje funkcje ochronne.

* Do nasadzeń krzewów i bylin stosujemy materiał czarny o gramaturze 50g/m² .
Tak nakryta powierzchnia poprawi warunki glebowe i podniesie temperaturę podłoża. Włóknina przepuszcza wodę (dlatego z powodzeniem zastosujemy węże).

* Kolor jasny stosujemy z kolei do osłony roślin. Przez włókninę przenikają substancje odżywcze, światło oraz woda, ale zatrzymywane są insekty. Materiał biały – wiosenny, o grubości 17g/m², posłuży do osłony roślin a zimowy, o grubości 50g/m², do ich otulania.

Agrowłóknina jest materiałem, który można kupować w większych ilościach ponieważ przechowywana w domowych warunkach zachowuje dobrą jakość przez lata.

 


Jak chronić rośliny przed mrozem?

Zastosowanie agrowłókniny jest proste:

Krok 1 - Rozwiń rolkę\materiał do odpowiedniej długości a następnie przytnij.

Krok 2 - Przymocuj materiał do podłoża za pomocą szpilek.

Krok 3 -  Poszczególne rolki łącz szpilkami na zakładkę.

Krok 4 - Jeżeli na danym terenie rosną rośliny to w ich miejscu natnij agrowłókninę tak, aby powstał niewielki otwór.

Krok 5 - W otworze posadź rośliny, a te już rosnące jedynie przełóż przez nacięty otwór.


Zastosowanie tzw. kaptura z agrowłókniny jest jeszcze łatwiejsze. Zwinięty kaptur nakładamy stożkiem na roślinę, rozwijamy aż do jej podstawy i związujemy sznurkiem.

 

 

Które rośliny musimy chronić przed mrozem?

Okrycia wymagają rośliny wrażliwe na przemarzanie tj.: hortensje, róże, laurowiśnie, pierisy, różaneczniki, lawenda, wrzosy, ostrokrzewy, azalie, hibiskusy,glicynie, klony palmowe,
magnolie, tulipanowce, cyprysiki lawsona, miliny, powojniki.

 

O co najczęściej pytacie.


Co najpierw kładę - agrowłókninę czy rośliny?

Najlepiej jest położyć najpierw agrowłókninę a później posadzić rośliny (w wykonanych otworach). Prace w odwrotnej kolejności, chociaż mniej komfortowe, także są możliwe.

Agrowłóknina czy folia – co wybrać?

Folia, w przeciwieństwie do agrowłókniny, nie przepuszcza wody. Prowadzi to do wysychania roślin a czasami także do ich przegrzewania albo przemarznięcia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl