Zrób to sam: zadaszenie z poliwęglanu komorowego.

Zrób to sam: zadaszenie z poliwęglanu komorowego.

Było o daszkach z płyt profilowanych, teraz postaram się Wam przybliżyć poliwęglan komorowy. Wykonanie z niego zadaszenia nad tarasem czy werandą wymaga co prawda więcej pracy i nakładów finansowych, jest jednak bardziej wytrzymały i posłuży nam znacznie dłużej. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, o których, niestety, wiele osób zapomina.

 

 

Po pierwsze: płyta.

Poliwęglan komorowy występuje w kilku szerokościach i długościach, które należy wziąć pod uwagę przy budowie daszku. Komory w płytach komorowych zawsze biegną wzdłuż długości płyt, co należy uwzględnić przy liczeniu powierzchni dachu.

Załóżmy, że chcemy wykonać daszek o szerokości 4m oraz głębokości 3m. Do jego wykonania wystarczy nam jedna płyta o wymiarach 2,1x6m pocięta na formaty w rozmiarze 1m x 3m.  Przy tej wielkości dachu wystarczy płyta o grubości 10mm, w firmie Robelit dostępne w trzech kolorach: bezbarwnym, mlecznym oraz dymionym.

Po drugie: akcesoria.

Oprócz płyt komorowych należy pamiętać o akcesoriach do ich montażu: profilach łączących, zamykających oraz odpowiednich taśmach.

Do łączenia płyt dostępne są 2 rodzaje profili:

– profile łączące poliwęglanowe H przeznaczone są do połączeń wykonywanych wewnątrz

– profile aluminiowe górne i dolne

Za pomocą profili aluminiowych płyty można łączyć na 2 sposoby – przy pomocy tylko profili aluminiowych lub na konstrukcji. Przy łączeniu płyt przy pomocy profili aluminiowych należy pamiętać o uszczelce KP-2, którą liczymy podwójnie do każdego profilu. Łącząc płyty na konstrukcji, to belka niejako zastępuje nam profil dolny. Przy takim połączeniu do zabezpieczenia płyt i uszczelnienia połączenia należy zastosować uszczelkę S-228 lub samoprzylepną SD-12.

Do naszego daszku wystarczą dwa profile górne, dwa dolne oraz 36m uszczelki KP-2.

Zamknięcie komór:

Wiele osób pomija ten krok, co z czasem skutkuje zabrudzeniem płyt od środka a nawet porostem glonów. Aby temu zapobiec należy szczelnie zamknąć komory nie tylko profilami, ale także taśmą paroprzepuszczalną. Taśma ta w połączeniu z profilami zapobiega dostawaniu się brudu czy opadów, a jednocześnie umożliwi wydostawanie się pary wodnej, która przy opadach deszczu lub znacznych różnicach temperatur może się skraplać w komorach. Od niedawna dostępna jest także w 5-cio metrowych krążkach – do naszego daszku wystarczą więc 2. Oprócz taśmy, komory zamykamy profilami poliwęglanowymi U (od „góry” daszka) oraz profilami aluminiowymi F. Profile U mają długość 2,1m, więc wystarczą nam 2, profile F zaś są 6-metrowe więc kupujemy 1.

Po trzecie montaż.

Przy montażu płyt należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim mimo wszystko poliwęglan jest plastikiem, a co za tym idzie pod wpływem temperatury potrafi się rozszerzać i kurczyć. Musimy więc o zachować odpowiedni odstęp między płytami przy ich montażu (chociaż 2cm) oraz pamiętać o dylatacji przy otworach do ich montażu (otwór powinien być przynajmniej o 3mm większy od średnicy wkręta).

Przy przytwierdzaniu płyt do konstrukcji pamiętajcie także o podkładkach montażowych ( w kolorze białym lub brązowym), a do zamknięcia profili górnych kupcie zaślepki (czarne lub szare). A jeśli macie jakieś pytania piszcie na adres firmy Robelit: info@robelit.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl