Izolacje pionowe i poziome
Izolacja budynku to czynność niezmiernie ważna, to od niej bowiem zależy stabilność całej budowli. Ponadto, jeśli nie wykona się odpowiedniej izolacji poziomej jak i pionowej fundamentu, może się to w efekcie końcowym zakończyć niechcianą katastrofą. Dlatego należy dokładnie wykonać izolacje poziome i pionowe.

Izolacja pozioma – na czym polega?

Izolację poziomą układa się pomiędzy ławami a ścianami oraz między ścianami parteru, a fundamentem danego budynku. Jej przeznaczenie to zabezpieczenie murów przed podchodzeniem wody. Przekładki z materiału izolacyjnego dodatkowo tworzą tzw. warstwę poślizgową, dzięki której ściana i ława nie stanowią jednego elementu konstrukcyjnego.

 

Izolacja pozioma – czy zawsze jest potrzebna?

Gdyby pozostawić ściany fundamentowe bez zabezpieczenia, wchłonęłyby one wodę z gruntu niemalże jak gąbka, a to spowodowałoby z czasem zagrożenie dla całej konstrukcji budynku. Dlatego też osłania się je izolacją poziomą od strony gruntu, a często także od strony wewnętrznej budynku.

 

Kiedy izolacja pionowa nie jest potrzebna

Kiedy ściany budynku wykonane są z betonu wodoszczelnego, izolacja pionowa nie jest koniecznością. W takiej sytuacji ściany fundamentowe zabezpiecza się przeważnie lekką izolacją pionową w postaci jednej warstwy papy czy też folii. Przeznaczenie takiego zabezpieczenia to ochrona przed wilgocią, która jest w gruncie.

 

Materiały używane do izolacji poziomej i pionowej

Izolacja pozioma nie jest wymagająca w kwestii potrzebnych do jej wykonania materiałów. Tu wybór pada zwykle na folię. Wystarczy położyć zwykle jedną jej warstwę, bez konieczności zgrzewania, ponieważ folie izolacyjne posiadają tłoczoną fakturę i dzięki temu doskonale przylegają do zaprawy.

Izolacja pionowa to o wiele bardziej skomplikowane zadanie. W tym przypadku wykorzystuje się folię kubełkową.

 

Jakie są najlepsze warunki do wykonania izolacji?

Proces wykonywania izolacji poziomych i pionowych trwa zwykle kilka dni, jednak wiele w tej kwestii zależy od czynników atmosferycznych oraz od rodzaju danej izolacji. I tu najlepszym pomysłem jest wykorzystanie do tego zadania profesjonalnej ekipy remontowej, która posiada ku temu odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie, co jest niezmiernie ważne, by założenie izolacji przebiegało sprawnie i profesjonalnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl